Czyszczenie butów

Czyszczenie butów – sposób na dobry wyglądu Twojego obuwia.

Czyszczenie butów warto wykonać przed podjęciem decyzji o renowacji obuwia. Czasami taki zabieg jest wystarczający i nie ma potrzeby dokonywać bardziej radykalnych kroków.

Czyszczenie butów
70 letnie buty ślubne po czyszczeniu

Poza tym samo jest to zawsze pierwszym krokiem nawet przy renowacji obuwia. Oczywiście nie wszystkie buty da się wyczyścić .Dlatego czyszczenie butów wykonujemy w takim stopniu w jakim będzie to możliwe

Czyszczenie butów także nie zawsze kończy się pełny odzyskaniem dobrego wyglądu. Wtedy rozwiązaniem jest renowacja takich butów o ile będzie to możliwe. Ale zawsze warto zacząć od czyszczenia obuwia gdyż po takim zabiegu można ocenić stan takich butów i podejmować właściwe decyzję.

Jakie obuwie możemy czyścić?

Skupiamy się głownie na butach wykonanych ze skóry naturalnej. Z założenia podejmuje się prac dotyczących tylko zewnętrznej powierzchni obuwia. Nie czyścimy wewnętrznej strony butów.

Wykonujemy czyszczenie butów :
– skórzanych z gładkich naturalnych skór zamkniętych

– zamszowych i z nubuku (np. Timberlandów)

– gładkich ekoskór ale w nie każdym przypadku

Nie podejmujemy się prac dotyczących czyszczenia butów wykonanych z:
– tkanin naturalnych i sztucznych (np. trampki Converse) – siateczki (np./Adidas Yeezy)

– samych tworzyw sztucznych lub w kombinacja z siateczką

– ekoskóry – juty, sizalu (np.espedryle)

– gładkich otwartych skór (aniliny, semianiliny)

Jest bardzo wiele rodzajów obuwia ale dla doboru środków i metody pracy istotny jest rodzaj surowca, z jakim mamy do czynienia przy czyszczeniu butów. Dlatego dobieramy środki i sposoby czyszczenia do problemów, jakie dotyczą butów.

Dokładnej informacji dotyczącej możliwości realizacji , udzielamy szczegółowo przy okazji zapytań mających na celu czyszczenie butów.

Czyszczenie butów skórzanych

Czyszczenie butów skórzanych jest często wykonywaną przez nas pracą. Przy czym najwięcej zadań związanych z czyszczeniem obuwia dotyczy gładkich skór o charakterze zamkniętym. Gdy nie czyszczenie przynosi niezadawalające efekty wtedy rozwiązaniem jest malowanie butów skórzanych.

Buty ze gładkiej skóry otwartej (aniliny i semianiliny) są trudne do czyszczenia. Czasami są praktycznie nie możliwe do usunięcie zabrudzeń. W takim przypadku częstym rozwiązaniem jest zmiana koloru na ciemniejszy od najciemniejszych plam na butach skórzanych , tak aby nowy kolor ukrył zabrudzenia. Więcej o barwieniu butów jest na naszej stronie Farbowanie butów

Jeśli nie wiesz, z jakiego rodzaju skóry są wykonane buty, wykonaj prosty test. Wystarczy nałożyć „kroplę” wody na nieuszkodzony fragment skóry i obserwować zachowanie skóry. Najlepiej, aby miejsce, w którym nakładamy wodę było jak najmniej zużyte w trakcie eksploatacji np. język buta. Czyli takie gdzie jest najwięcej oryginalnej powierzchni buta .

Jednocześnie najlepiej aby na tym miejscu nie były kosmetyków, które mogą blokować wchłanianie wody. Jeśli woda nie wchłania się w skórę a pozostaje lub spływa po jej powierzchni to oznacza, że mamy do czynienia z skórą zamkniętą. Jeśli woda wchłania się w skórę i w miejscu wchłoniecie powstaje ciemna plama to oznacza, że buty są wykonane ze skóry otwartej

Czyszczenie butów zamszowych

Czyszczenie butów zamszowych potrafi być bardzo spektakularne. Otwarta szorstka skóra, jaką jest zamsz potrafi się często wyraźnie zabrudzić, co jest nieco kłopotliwe dla osób będących posiadaczami obuwia z tego typu skóry Ale zaletą zamszu jest to, że pozwala na intensywne czyszczenie.

Oczywiście nie zawsze wszystkie zabrudzenia z takiej skóry uda się usunąć. Również po czyszczeniu okazuje się ,że to co wyglądało na zabrudzanie jest efektem płowienia skóry. Dotyczy to zarówno butów zamszowych jak i tych z nubuku. Wtedy czyszczenie zamszu jest wstępem do odnowy koloru poprzez barwienie.

Ale wielokrotnie się zdarza, że nawet częściowe usunięcie zabrudzeń daje dobre rezultaty. Właśnie czyszczenie butów zamszowych jest bardzo korzystne dla dobrego wyglądu obuwia.

Plamy na obuwiu z nubuku

Podobnie jak w przypadku zamszu czyszczenie butów z nubuku jest dobą metoda na odzyskanie wyglądu takich butów. Nubuk jest skóra, która „chętnie” ulega zabrudzeniom, ale ich usuniecie nie zawsze jest możliwe. Zawsze warto zacząć od czyszczenia gdyż nawet, jeśli będzie potrzebne farbowanie butów (barwienie) to i tak czyszczenie będzie potrzebne. Właśnie barwienie podobnie jak w przypadku zamszu, będzie rozwiązaniem na niedające się usunąć plamy.

Utrata dobrego wyglądu butów sportowych

Czyszczenie butów sportowych wykonujemy najczęściej na obuwiu wykonanym z gładkich ekoskór. Oczywiście zajmujemy się obuwiem posiadającym fragmenty lub całości wykonanym z nubuku (np. czyszczenie Timberlandów). Również czyścimy buty wykonanych z gładkich elementów skórzanych oraz zamszowych. Często nasza praca dotyczy butów sportowych w białym kolorze, który nie jest praktycznym kolorem w codziennym użytkowanie.

Ponieważ nie zawsze jest możliwe całkowite przywrócenie białego koloru to rozwiązaniem może być malowanie butów. Można tez zastosować kosmetyki koloryzujące ale jest to doraźne rozwiązanie. W przypadku butów sportowych odradzamy malowania lub wybielania podeszwy gdyż takie rozwiązania nie są trwałe. Zawsze w przypadku butów sportowych warto po czyszczeniu wymienić sznurowadła. Nie to duży wydatek a efekt jest zdecydowanie widoczny.

Czyszczenie Timberlandów

Czyszczenie Timberlandów
Usunięcie zabrudzeń z butów Timberland

Buty, które najczęściej do nas docierają są to trapery w kolorze miodowym z nubuku. Zabrudzenia, jakie na nich powstają są możliwe do usunięcia.

Czyszczenie Timberalndów daje często dobre efekty. O ile nie zabrudzenia nie powstały w wyniku wniknięcia w skórę tłuszczy, działania rozpuszczalników, działania soli lub wypłowienia / odbarwienia skóry.

W przypadku odbarwień samo czyszczenie może być nie wystarczające i wtedy pozostaje barwienie/farbowanie butów czyli renowacja Timberlandów.

Czyszczenie Emmu/UGG

Buty te najczęściej wykonane z naturalnej owczej skóry i często ulegają zabrudzania. Warto spróbować wyczyścić takie buty gdyż jest to może nie wielka ale zawsze szansa na odzyskanie wyglądu takiego obuwia.

Ale czyszczenie Emmu/UGG nie zawsze jest rozwiązuje problem zabrudzeń i wtedy konieczna jest renowacja butów poprzez barwienie/farbowanie.

Czasami tego typu buty są wykonane są ze sztucznej skóry z wysokim kręconym włosiem (tzw. baranka). Wtedy zarówno czyszczenie jak i barwienie może być nieskuteczne.

 

 

Ile kosztuje czyszczenie obuwia? 

 

 

lub zadzwoń  :572020922