Farbowanie butów czyli barwienie obuwia dotyczy głownie butów skórzanych z naturalnych skór gładkich, licowych jak i szorstkich czyli zamszowych i nubuku Ale jest również możliwe farbowanie butów tkaninowych/tekstylnych.
Farbowanie jest możliwe na podłożu, które wykazuje chłonność dla barwników. Dotyczy to skór otwartych czyli takich gdzie skóra ma otwarte pory jak również niektórych tkanin.
Skóry można podzielić na otwarte i zamknięte, przy czym otwarte skóry można farbować. O tym jak rozpoznać rodzaj skóry informujemy na dole tej strony. W przypadku tworzyw sztucznych barwnik nie wnika w podłoże, lecz raczej „brudzi” powierzchnie, na której się znajdzie. Może się to okazać mało trwałym efektem i dlatego nie oferujemy barwienie tego typu surowców.
Farbowanie butów zamszowych oraz z nubuku – początek
Farbowanie butów zamszowych składa się z dwóch etapów – czyszczenia skóry oraz barwienia. Pierwszym etapem jest czyszczenie na ile się da wszelkich zabrudzeń i plam. I do tego zależy, jakie dalsze kroki można podjąć.
A są niestety takie zabrudzenia, które nie są widoczne i dopiero podczas barwienie wpływają na końcowy rezultat.
Przy czym skóry takie jak zamsz oraz nubuk dają szanse na lepsze wyczyszczenie niż gładka licowa skóra. Przy gładkich licowych skórach możliwości czyszczenie są mocno ograniczone.
Jeśli czyszczeni pozwoli na usuniecie wszelkich plam i zabrudzeń to przywracanie pierwotnego koloru poprzez farbowanie butów jest zdecydowanie ułatwione.
Ale jeśli po czyszczeniu pozostały zanieczyszczenia to najlepiej, aby nowy kolor był ciemniejszy niż najciemniejsza przebarwienia/plamy na butach.
Dlatego istotne są rezultaty czyszczenia skóry. I to będzie kluczowy proces dla dalszego postępowania. Po zakończeniu czyszczenia butów można podejmować decyzję o kolorze.
Jeśli czyszczenie jest niewystarczające?
Gdy po czyszczeniu zostanie wiele ciemnych plam i zabrudzeń w zasadzie „najpewniejszy” kolor to czarny.
Prawie zawsze równo barwi skórę oraz pokrywa najciemniejsze plamy i zabrudzenia.
Oczywiście są możliwe inne kolor i jak również można odświeżać oryginalny kolor butów.
Ale trzeba się liczyć, że mogą powstać nierówności/cienie/plamy na skórze. Lub kolor nie pokryje będących obecnie na butach, plam i zabrudzeń.
Również można również barwić jasne kolory takich butach.
Ale zawsze będzie to połączone z ryzykiem, o którym wcześniej wspomnieliśmy.
Zdarza się również ,że niektóre plamy oraz zabrudzenia, pomimo wcześniejszego czyszczenia butów , pozostają ukryte i są zauważalne dopiero po nałożeniu nowego barwnikiem.
Czasami gdy już nie ma innych możliwości ,pozostaje zastosowanie farby.
Kryje ona zabrudzenia oraz nadaje kolor ale całkowicie zmienia charakter i wygląd skóry.
Kolor po malowaniu jest odbierany jako bardzie „płaski” i nie wszystkie osoby akceptują taki wygląd.
Chcesz otrzymać wycenę?
lub zadzwoń do nas:572020922
Farbowanie butów skórzanych – kolory
Farbowanie butów skórzanych jest wykonywane barwnikami na bazie alkoholu lub wody. W przypadku barwników u dostawców nie ma tak szerokiej palety kolorów jak w przypadku farb.
Możliwe jest mieszanie kolor, aby uzyskać określony kolor. Ale jest to zdecydowanie utrudnione gdyż kolor raczej trzeba ustalać mając ograniczoną możliwość sprawdzenia nowej barwy.
Posiadamy palety kolorystyczne barwników i wysyłamy takie karty kolorów osobą chcącym zlecić farbowanie butów.
Farbowanie butów skórzanych na określony kolor jest również ograniczone barwa podłoża, czyli wyjściowym kolorem skóry. Jeśli kolor był ciemny to farbowanie butów skórzanych na kolor jasny jest praktycznie nie do zrealizowania.
Barwniki do skór są mocno transparentne i nie tworzą powłoki tak jak to czynią farby.
Dlatego zmiana koloru jest dokonywana poprzez farbowanie z jasnego na ciemniejszy.
Należy pamiętać ,że przy barwieniu na inny kolor niż czarny czy tez czekoladowy istnieje możliwość powstania cieni i nierównomiernego koloru.
Farbowanie butów materiałowych
Buty w wykonane z tkanin typu canwas czy twill możemy również barwić. Farbowanie butów materiałowych jest objęte ograniczeniami podobnymi jak w przypadku opisanych powyżej butów ze skóry. Dlatego najczęściej barwimy buty z tkanin na czarny kolor.
Przy czym w tego typu butach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie malowania. tak jak na zdjęciu butów obok. Więcej informacji o malowaniu butów z tkanin jest na naszej stronie Malowanie butów
Farbowanie butów materiałowych jest rozwiązaniem pomagającym zachować naturalny wygląd tkanin użytych do wykonania obuwia. Ale w praktyce najczęściej barwimy zbrudzone jasne buty na czarny kolor.
Co niepożądanego może się wydarzyć podczas farbowania ?
Nie dogodnością jest to, że skóry różnie reagują na barwnik. Farbowanie może czasami powodować ,że skóra lub tkanina może brudzić przedmioty, z którymi się będzie stykać.
Dzieje się tak gdyż, nie zawsze barwnik zostanie wchłonięty w całości a właśnie niewchłonięty nadmiar barwnika będzie powodował zabrudzenia.
Przy czym z reguły nie jest to bardzo mocny efekt a raczej dość łagodny. Ale i tak może on zabrudzić jakiś inny przedmiot.
W przypadku gładkiej licowej skóry, można ewentualnie zabezpieczać barwiona powierzchnie poprzez nakładanie lakieru. Zmienia to nieco wygląd skóry oraz chwyt skóry ale pomaga w rozwiązaniu problem.
Wykonując farbowane butów z zamszu czy też z nubuku nie stosujemy lakieru wykończeniowego gdyż taka skóra może stracić charakterystyczny „włosek”.
Z założenia skórę typu nubuk czy zamsz po barwieniu nie powinno pokrywać się lakierem. A barwnik po wyschnięciu nie powinien zabrudzać innych przedmiotów.
Popularne efekty jakie może spowodować farbowanie butów
W przypadku butów materiałowych farbowanie może powodować „brudzenie” wnętrza buta.
Trzeba się tez liczyć, że barwnik może przeniknąć do środka i zabrudzić wnętrze butów jak również na podeszwie mogą powstać zacieki. Z założenia farbowanie butów skórzanych wykonujemy natryskową . Zawsze zabezpieczamy wszystkie możliwe miejsca przed zabrudzeniem przez barwnik ale nie zawsze w 100% zabezpieczania spełniają swoja funkcje.
Poza tym skóra może być bardziej szorstka w chwycie po barwieniu. Taki efekt może wywołać zarówno sam barwnik jak i lakier wykończeniowy. Jak również zdarza się ,że po użyciu lakieru wykończeniowego ,skóra może w jakimś stopniu wyglądać inaczej niż przed barwieniem.
Również delikatny efekt brudzenia może spowodować krem/pasta użyta do wykończenia powierzchni skóry.
Nie znaczy to, że na pewno wystąpią takie niekorzystne zdarzenia ale trzeba mieć to na uwadze zlecając farbowanie butów.
Po barwieniu zalecamy „profilaktykę” w użytkowaniu butów. Najpierw buty powinna mieć kontakt z ciemnym przedmiotami / ubraniami.
Jeśli nic się nie dzieje stopniowo przechodzimy do jaśniejszych przedmiotów.
Podobne problemy, o których wspomnieliśmy wyżej obejmują farbowanie butów tekstylnych.
Farbowanie skóry – jakie przedmioty możemy barwić?
Oprócz butów z różnego rodzaju skór naturalnych możemy barwic inne przedmioty , które pozwalają na taki proces. Dotyczy to zarówno płaszczy czy kurtek oraz torebek i portfeli. Podstawowy warunek farbowania to zdolność skóry do wchłaniania barwników.
Jak rozpoznać czy skóra nadaje się do farbowania?
Aby określić czy jest możliwe farbowanie trzeba rozpoznać rodzaj skóry z jakim rodzajem skóry jaki został zastosowany do wykonania butów, torebek czy kurtek.
Najlepiej przeprowadzi prosty test. Jest on opisany na naszej stronie Jak rozpoznać rodzaj skóry
Jakie prace możemy wykonać ?
Więcej informacji o zakresie wykonywanych prac jest na stronie głównej . Zapraszamy do zapoznania z przykładami innych naszych prac, znajdującymi się w galerii zdjęć.
Opisujemy również prace, jakie wykonaliśmy i mamy nieco więcej zdjęć dotyczących poszczególnych prac na naszym blogu.
Masz pytania?
lub zadzwoń do nas : 572020922