Malowanie butów skórzanych

Malowanie butów skórzanych – metoda renowacji obuwia z skóry zamkniętej.

Malowanie butów skórzanych to jedna z metod renowacji obuwia. Oprócz malowanie doby wygląd butów może również przywrócić nawet czyszczenie, pielęgnację oraz farbowanie obuwia.

Malowanie butów skórzanych aby zmienić język buta
Malowanie języka buta

Ale jeśli na butach są wytarcia, plamy czy też ubytki to malowanie będzie odpowiednim sposobem na przywrócenie dobrego wyglądu obuwia. Malowanie butów skórzanych stosujemy dla obuwia wykonanego z skór zamkniętych. O tym jak rozpoznać rodzaj skóry można przeczytać na dole tej strony.

Malowanie jest metodą skuteczna zwłaszcza, gdy trzeba połączyć odnowienie powierzchni skóry z usunięciem mechanicznych uszkodzeń takich jak przetarcia czy dziury. Tutaj właśnie zastosowanie kleju lub szpachli na pokrycie przetarć i ubytków a potem nałożenie farby na wszystkie uzupełnione miejsca daje nam efekt przywrócenia butów do życia.

Malowanie butów skórzanych – znaczenie powierzchni skóry.

Malowanie ma sens, jeśli skóra tworzy jednolitą powierzchnie. Gładka powierzchnia połączona z nową farbą nadaje wygląd butom. Jeśli są pęknięcia czy ubytki to farba nie zmieni tego stanu a efekt takiego malowania butów nie dość, że będzie nieestetyczny to również nie będzie to trwały efekt. Często buty w miejscu ugięcia palców posiadają zgięcia powierzchni skóry. Jeśli w tych miejscach skóra ulegnie przełamaniu malowanie nie ma zbyt dobrych perspektyw czasu. Nowa farba nałożona w takim miejscu po pewnym czasie pęka lub odpryskuje. W takim przypadku malowanie butów skórzanych mija się z sensem.

Ile kosztuje malowanie butów? 

 

 

lub zadzwoń  :572020922

 

Malowanie – z jakich rodzajów skór można malować buty?

Rodzajem surowca, który jest często spotykamy w butach to eko skóra. Do chwili, gdy nie ulegnie uszkodzeniu jest użyteczna. Gdy wystąpią uszkodzenia to raczej lepiej jest kupić nowe buty niż szukać rozwiązań problemów poprzez renowację. Naprawy takiej powierzchni są nietrwałe i raczej generują koszty niż przynoszą korzyści. Odnawianie butów wykonanych z eko skóry nie ma sensu i odradzamy tego typu prace.

Spotykamy też tworzywa syntetyczne imitujące skórę, czasami wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.  Takie surowce są wykorzystywane w niektórych butach typu sneakers  na przykład z linii posiadających ogólną nazwę Adidas Stan Smith czy Nike Air Force 1.  Malowanie jest technicznie możliwe i oczywiście, jeśli jest taka potrzeba to realizujemy tego typu zadania ale nie należy liczyć na znaczącą trwałość takiej pracy.

Malowanie butów Martens
Renowacja butów Martens

Jednym z rodzajów skóry wykorzystywanej do produkcji obuwia jest bycast. Jest to skóra gdzie spód jest wykonany z skóry a na wierzchu znajduje się laminat. I właśnie laminat ulega najczęściej uszkodzeniu.   Tego typu skóry są oczywiście obecne w różnych rodzajach butów jak i galanterii . Często też spotyka  się wyroby wykonane z  skór „lakierowanymi/foliowanych „. Oczywiście jest możliwe malowanie takiej skóry i wykonujemy tego typu prace ale trwałość będzie zdecydowanie niska. Jednym z przykładów tego typu skór zastosowanych w butach są popularne Martensy.

 Do malowania polecamy skóry gładkie i tłoczone typu zamkniętego. Są to popularne rodzaje skóry, dla których malowanie jest dobrym sposobem na renowacje. Przy tego rodzaju skórach możliwe jest zarówno naprawianie powierzchni, jaki i używanie farby oraz lakieru. Takie skóry dają większe szanse na trwałość naprawy niż skóry wymienione powyżej. Choć trzeba mieć na uwadze, że powłoki przygotowane fabrycznie będą bardzie trwałe niż te uzyskane poprzez renowację.

W przypadku zamszu i nubuki malowanie nie będzie dobra metodą odnowienia koloru. Dla tych skór proponujemy farbowanie butów czyli barwienie skóry.

Na jakie kolor można malować buty?

Farby które stosujemy w naszej pracy są również przeznaczone dla profesjonalnych zakładów zajmujących się produkcją  mebli i skórzanych tapicerek samochodowych . Dopasowaniu koloru wykonujemy przez mieszanie odpowiednich farb . Możemy wykonać malowanie butów skórzanych na wybrany kolor oraz możemy dopasować wybłyszczenie lakieru na wybranym poziomie.

 

Masz pytania? 

 

 

lub zadzwoń  :572020922

 

Zmiana koloru butów poprzez malowanie

Tego typu prace są popularne i od strony technicznej jak najbardziej możliwe. Często zmiany koloru poprzez malowanie dotyczą butach ślubnych. Oczywiście nie są to jedyny rodzaj butów w których dokonuje się zmian koloru.  Przy czym praca polegająca na zmianie koloru z jasnego na ciemny jest zdecydowanie bardziej łatwiejsza niż odwrotna. Zmiana z ciemnego na jasny wymaga nakładania dużej ilości farby a to nie pozostaje bez wpływu na trwałość takiej pracy. Zasadą malowania butów jest nakładanie jak najcieńszych i jak najmniejszych ilości farby. Jeśli zmiana dokonuje się  z ciemnego koloru na jasny jest bardzo utrudnione a czasami wręcz niemożliwe. Tez trzeba mieć na uwadze, że w przyszłości, jeśli wystąpią głębokie rysy to oryginalny kolor będzie widoczny w miejscu uszkodzenia. Wykonujemy tego typu prace ale zalecamy wzięcie pod uwagę ewentualnych niedogodności.

Jak rozpoznać rodzaj skóry pozwalającej na malowanie butów?

Jeśli nie wiemy czy skóra nadaj się do malowania najlepiej wykonać prosty „test z kroplą wody”. Wystarczy wylać bardzo małą ilość wody na nieuszkodzone/wytarte/zabrudzone miejsce na butach i obserwować wchłanianie wody w skórę.

Jeśli widać, że woda uległa wchłonięciu i w miejscu wchłonięcie wody zrobiła się ciemna obwódka to oznacza, że skóra jest typu otwartego. Taka skóry jest odpowiednie do farbowania. Gdyby od razu woda nie ulegnie wchłonięciu to można lekko rozetrzeć/wetrzeć wodę w powierzchni skóry tak, aby przyspieszyć ten proces.

A jeśli woda się nie wchłania i pozostaje na powierzchni to oznacza, że jest to skóra zamknięta i właśnie na takiej skórze można wykonać malowanie butów.

 

Ale malowanie butów skórzanych to tylko jeden typ pracy, jaki możemy wykonać. O wszystkich rodzajach prac, jakie realizujemy można przeczytać na stronie głównej pod nazwą Renowacja butów.

 

Chcesz uzyskać wycenę? 

 

 

lub zadzwoń  :572020922