Malowanie butów

Malowanie butów – jakie obuwie możemy pomalować?

Malowanie butów to jedna z metod dająca możliwość odzyskania dobrego wyglądu obuwia.

malowanie butów stan smith
Odnowa butów Stan Smith

W przypadku butów skórzanych malowanie dotyczy obuwia wykonanego z skór zamkniętych Dla skór otwartych polecamy barwienie czy inaczej nazywane farbowanie butów.

Możliwe jest również malowanie butów z   gładkich skór otwartych ale zmienia to wygląd i charakter takich skór.

 O tym jak rozróżnić skóry otwarte od zamkniętych opisujemy niżej w tekście znajdującym się na tej stronie.

 

Malowanie butów materiałowych wykonanych z tkanin typu canvas lub twill jest również możliwe. Farba jest mieszana z specjalnym medium malarski , które pozwala na lepsze połączenie takiej mieszaniny z podłożem.

Malowanie butów materiałowych
Zmiana koloru trampek

Po malowaniu tkanina z jakiej są wykonane buty jest nieco sztywniejsza. Trwały efekt jest również zależny od podłoża, na jakim wykonujemy malowanie butów.

W przypadku malowania butów typu sneakers/kicks wielokrotnie surowcem z jakiego są wykonane tego typu buty są różnej postaci tworzywa sztuczne bądź eko skóra.

Przy tego typu surowcach trzeba się liczyć, ze trwałość malowania może być niezbyt zbyt dobra.

Oczywiście jest wiele rodzaju surowców i nie znaczy, że w każdym wypadku malowanie skończy się niepowodzeniem ale należy uwzględnić taka możliwość oraz to, że tego typu prace za jakiś czas być może trzeba będzie powtórzyć.

custom butów nike jordan 7
Personalizacja butów Nike Air Jordan 7

Jeżeli buty są wykonane z ekoskóry raczej odradzamy malowania takich powierzchni. Podobnie jest w przypadku malowania butów z skór foliowanych.

Od strony technicznej jest to możliwe, ale nie jest praktyczne i raczej trzeba się liczyć z uszkodzeniami po malowaniu.

Zdecydowanie w przypadku takich butów lepszym rozwiązaniem jest zakup nowych butów.

 

 

 

Ile kosztuje malowanie butów? 

 

 

lub zadzwoń  :572020922

 

Malowanie butów skórzanych – etapy

 

Malowanie butów skórzanych Aldo
Odnowienie koloru butów z skóry

Malowanie butów skórzanych to jedna z podstawowych metod renowacji obuwia z skór zamkniętych. Aby malowanie butów zakończyło się powodzeniem trzeba wykonać kilka kroków. Pierwszym jest wstępne czyszczenie butów. Taka praca pozwoli ocenić stan butów i nakreślić dalsze kroki.

Kolejny krok tu przypadku butów skórzanych to usuniecie starej farby oraz wyrównanie powierzchni.   Aby malowanie butów skórzanych zakończyło się dobrym efektem końcowym, podłoże na jakim zostanie nałożona farba powinno być kompletne, gładkie, równe i bez uszkodzeń.

 

zmiana koloru butów
Zmiana koloru butów z czarnego na niebieski

Czyli nie powinno ubytków dziur, rys, zadarć i temu podobnych mechanicznych uszkodzeń. Jest to istotne gdyż samo nałożenie farby nie spowoduje „wyrównania” powierzchni buta.

Przed malowaniem podłoże na którym powinno być gładkie i równe. Jednolita powierzchnia pomaga pozytywnie ocenić cały wygląd butów po zakończeniu malowania. Lecz trzeba przyznać, że nie zawsze jest możliwe uzyskanie równej powierzchni.

Zwłaszcza zgięcia w skórze lub pęknięcia skóry w miejscu zgięć powstałe w wyniku długiej eksploatacji są raczej nie do trwałego usunięcia.

Następnie odtłuszczamy powierzchnię skóry, nakładamy farbę oraz lakier wykończeniowy. Farby i lakiery ile jest to możliwe nakładamy metoda natryskową.

malowanie porysowanych damskich butów
Odnawianie koloru porysowanych butów

Pozwala to uzyskanie estetycznego wyglądu butów oraz nakładanie cieńszych warstw farby, co jest wpływa również na trwałość tak nałożonej powłoki.

Wygląda to jak malowanie butów sprayem, przy czym stosujemy do tego typu pracy, aerograf lub mały pistolet lakierniczy. Prace kończą się nałożeniem impregnatu do skóry.

 

 

 

 

 

Masz pytania ? 

 

 

lub zadzwoń  :572020922

 

Malowanie butów zamszowych

Farbowanie butów zamszowych
Barwienie zamszowych butów

Nie polecamy takiej metody w przypadku takiej skóry. Malowanie butów zamszowych może spowodować sklejenie „włosków” charakterystycznych dla tej skóry czyli utraci ona swój wygląd.

Techniczne jest to możliwe i czasami wykonujemy tego typu prace. Efekt jest różny i nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to wyjątek od reguły niż zwyczajowe zastosowanie takiej metody do malowania butów.

Malowanie butów zamszowych nie jest dobrym rozwiązaniem na odnowienie skóry i nie polecamy tego typu rozwiązań.

Również malowanie butów z nubuku nie będzie dobrym wyborem

Renowacja zamszowych gazelle
Renowacja koloru skóry zamszowej

Zdecydowanie lepszym sposobem do tego rodzaju skór jest barwienie czy tez inaczej nazywane farbowanie butów, tak jak na zdjęciach obok. Po zastosowaniu barwników zamsz i nubuk, nie zmienią swego charakteru. Barwniki są transparentne , dobrze wnikają w skórę i szybko odparowują.  Stosujemy barwienie skóry dla renowacji obuwia i polecamy taką metodę do takiego rodzaju skóry. Oprócz butów barwimy, kurtki, torebki, portfele i paski. Więcej informacji jest na naszej stronie głównej.

 

Jakie niepożądane zdarzenia mogą wystąpić przy malowaniu butów?

Custom obuwia Nike
Custom Nike Air Force 1

Malowanie obcasów wykonanych z tworzywa jest czasami konieczne. Lecz  właśnie malowanie tworzyw nie rozwiązaniem zapewniającym trwałość takiej pracy.

Tak nałożona powłoka jest dość cienka. Wszelkie głębsze rysy i zarysowania będą wyrażenie widoczne oraz kolor, jaki został ukryty malowaniem stanie się ponownie widoczny.

Dotyczy to nie tylko obcasów ale innych elementów z twardych tworzyw umieszczonych na butach.

Problem dotyka również całych powierzchni butów wykonanych z różnego rodzaju surowców sztucznych. Mogą być one dość miękkie, sprawiają wrażenie skóry ale wszędzie tam farby nie do końca wytwarzają trwałą powłokę.

Zdecydowanie też odradzamy odświeżania koloru podeszw z  tworzyw sztucznych poprzez malowanie . Tak nałożona powłoka nie wytrzymuje użytkowania. Zwłaszcza miejsca mocno pracujące tak jak miejsce gięcia palców w bucie są bardzo narażone na uszkodzenia. Możemy wykonać malowanie podeszwy ale robimy to dla osób świadomych ryzyka takiej pracy.

A co się może zdarzyć  przy zmianach kolorów?

Zmiana koloru damskiego obuwia
Zmiana koloru obuwia

Malowanie mające na celu zmiany koloru z ciemnego na jasny jest z jednych prac, które są efektowne ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. I trzeba przyznać ,że jest to popularny temat dotyczący malowania butów.

Taka zmiana często wymaga nałożenia dużej ilości farby. A to jest niestety niekorzystne dla trwałości takiej powłoki. Zasadniczo zalecenia do malowania mówią, że należy nakładać jak najmniej warstw farby i powinny być one jak najcieńsze.

Cienkie warstwy można uzyskać malując buty metoda natryskową. Lecz przy tego typu zmianie koloru ilość warstw będzie zdecydowanie większa niż przy renowacji koloru.

Oczywiście nie oznacza to, że zaraz po malowaniu wszystko odpadnie i nie będzie się trzymać powierzchni butów. Dobre wiązanie farby z malowanym podłożem jest stałym problemem wszelkich renowacji. Jeśli wiązanie jest dobre to wpływa ono znacząco na trwałość renowacji. Ale niektóre surowce często bardzo utrudniają połączenie farby z podłożem. I nie ma na to zawsze dobrych rozwiązań.

Zmieniony kolor butów
Nowy kolor butów damskich

Trzeba też pamiętać, że renowacja butów poprzez malowanie nie tworzą tak trwałych powłok jak te wykonane fabrycznie np. skóry w garbarniach. W zakładach produkcyjnych możliwości techniczne są zdecydowanie większe.

Renowacje nie są rozwiązaniem problemy na lata. Jest to doraźne rozwiązanie problemu. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że za jakiś czas być może trzeba będzie powtórzyć cały proces. Czasami lepszym rozwiązaniem jest zakup nowych butów. Lecz z praktyki wynika, że sentyment do butów a zwłaszcza wygoda, jaką dają stare buty jest często decydującymi argumentami do odmalowania butów.

Jak rozpoznać rodzaj skóry?

Wystarczy wykonać prosty test. Na skórę należy wylać „kroplę” wody. Jeśli woda ulegnie wchłonięciu i postanie ciemna plama to oznacza, że jest to skóra otwarta. Gdyby woda zbyt wolno się wchłaniała można wetrzeć/rozetrzeć wodę aby przyspieszyć wchłanianie. A jeżeli woda nie wchłania się lecz pozostaje na powierzchni skóry bądź po niej spływa to oznacza, że jest to skóra zamknięta. Malowanie butów wykonanych z tego typu skóry jest odpowiednia metodą dla odzyskania dobrego wyglądu obuwia.

 

Chcesz uzyskać wycenę ? 

 

 

lub zadzwoń  :572020922